Category

Trash Stash: September 2015

This month I seem to have finished up the core components of my face skincare products all at the same time – so odd how that happens.

The sense of accomplishment in finishing up products never gets old!

The Body Shop Vitamin E moisture Serum – $23 for 30ml (Body shop in store & online)
This lightweight serum includes glycerin, honey, and rice bran oil. I found it a bit watery and didn’t offer a long lasting hydration – my face felt less plump compared to other serums I’ve used. I reserved this for summer months during the day time due to this reason – this might be a good serum for oilier skin types. I do like that this package is in a vacuum pump but it’s visible through the bottle so you can see how much product is left.
Stash Değer: 6/10 Geri Alım: Hayır

Physician’s formula Anti Aging Laser Resurfacing Serum with 2.4 AHA – $21.95 for 30ml (drugstores & online)
This is a gentle chemical exfoliant that uses lactic acid, and can be used nightly under night cream.  I apply this lightweight gel lotion to cleansed face underneath my regular nighttime moisturizer – it makes my skin soft and glowy.  There’s also vitamin C and peptides in the concoction – it has quite a distinct fragrance but it isn’t offensive (I can’t place the smell but my first thought was Play-Doh).  I purchased this on clearance at 50% off – I don’t think this product is being discontinued but I think my local Rexall was just making space for other products.  So I grabbed 2.  I started this bottle in February and used it about 3 times a week.
Stash worthiness: 9/10     Repurchase: Yes

Shiseido Ibuki Refining moisturizer – $52 for 75ml (department stores & online)
I discussed this item in my Shiseido skincare post and out of love / like / Loath categories, it was noted in “Like” – this is a terrific lightweight daytime moisturizer that I especially like for the summer months. The main issue I take with this is the fragrance – Shiseido really needs to dial that down on many of their products.  I noted on the bottle that I cracked this open in April so it lasted me a solid 6 months, not bad really when I calculate out a per month cost of $8.67. I spend much more on food on a daily basis!
Stash worthiness: 8/10     Repurchase: Yes

Lise Watier HydraSmart Gel-Crème Hydration 3D – $18 for 30ml (Shoppers drug Mart & online)
Another tube bites the dust! I like this pill-y gel cream less and less as I struggled to use this 2nd tube up… but guess what? I discovered another unopened tube in my stash!  I promise someone is playing a cruel joke on me.
Stash worthiness: 6/10     Repurchase: No

Reversa Cleansing Micellar service – $23 for 300ml (drugstores & online)
I picked this up purely out of curiosity – it was on sale and a Canadian brand – and was so amazed with it! It’s bumped Bioderma off the 3rd spot for my preferred micellar waters (#1 Yves Rocher, #2 Claudalie, #3 Reversa). I use this after oil cleansing to remove all traces of makeup (especially from the neck and hairline area that might be much more challenging to rinse off), and it is effective yet gentle. It also leaves my skin SO soft. It includes lotus root water which is expected to be soothing.  I’ll be reusing this pump bottle for my other micellar waters.
Stash Değer: 9/10 Geri Alım: Evet

Yves Rocher second Skin effect foundation in beige 200 – $25 for 30ml
This is an simple and easy lightweight foundation that blends perfectly onto my skin using just fingers. I love this foundation. and you know what that means, right? Yup, they discontinue it. Ugh. Last year I stocked up on a few backup bottles from the clearance table but only managed to snag one bottle in my appropriate shade – I got a couple in the next shade up for mixing. YR does have a new lightweight foundation to replace this – I have yet to try it (I received a sample) but the packaging is much bulkier (I love how compact and portable this bottle is!)… and I’m not so sure about that “luminous” business.
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: No (discontinued)

Neutrogena Ultra sheer dry Touch sunscreen SPF 110 – $16 for 88ml (drugstores & online)
This is a wonderful body sunscreen – I didn’t even know that they’re allowed to claim SPF that high! It applies nicely – not too greasy or too much of a white cast. This is strictly for body usage though, it’s much too heavy for the face. We took this on holiday with us (hence the battered looking bottle) and it worked amazingly during our hikes – no burns at all.
Stash Değer: 9/10 Geri Alım: Evet

Shiseido sun protection Eye cream SPF 32 – $38 for 15ml (department stores & online)
I finally used up this tube – toward the end I cheated a little and applied this not only as an eye cream but all over my face. The 2nd tube shown isn’t empty but is being tossed away because it has expired because Oct 2014 so I don’t want to risk it. This is a good, non-greasy eye cream that contains SPF in the form of zinc oxide (9.3%)ve oktinoxat (% 4,9). İlk olarak, ilk olarak SPF ile göz kremi bulmak zordur ve mineral güneş kremi ile bir tane bulmak için daha da zorludır (Octinoxate olarak saf bir mineral olmasa da) bir kimyasal güneş koruyucudur. Bu, makyaj altında iyi katlandı, ancak bunu geri alacaksam kararsızım çünkü bence normal mineral yüzümü sadece göz alanımın altındaki güneş koruyucumu kullanabileceğimi düşünüyorum.
Stash Değer: 8/10 Geri Alım: Belki

CoverGirl Lashblast Hacmi – 10 $ (Eczane)
Hg maskaram hakkında söylenecek pek değil. İnsanlar, en zayıf özelliklerimden biri olmayı algıladığım konusunda bana iltifat ettiğinde HG layık olduğunu düşünüyorum! Birimdir, uzatmak, pul, lekelenmez, uygulanması kolay ve su geçirmezdir, ancak suya dayanıklıdır. Sadece büyülü!
Stash Değer: 10/10 Geri Alım: Evet

Lise Watier Maskara Vay – 24 $ (Shoppers Uyuşturucu Mart ve Çevrimiçi)
Bu tam boy maskara bir GWP olarak aldım, bu yüzden benim için işe yaramadı. Güzelce uygulanır ama erkek, çok utangaç! Üzerine bir maskara üst katı bile koydum ve bir şekilde kırılmayı başarır ve bana rakun gözlerine neden olur. Ayrıca, değnek o kadar bükülmüş, L’Oreal Miss Manga Maskara’ya benziyor – LAD’lerimde bir karışıklık yaparak kirpiklere uygulanacak çok disket.
Stash Değer: 5/10 Geri Alım: Hayır

Banyo ve Vücut İşleri Waikiki Beach Hindistan Cevizi Duş Jeli – 295ml için 12.50 $
Bunu 15 dolarlık satış için satın aldı. Genelde BBW’den duş jelleri satın almıyorum ama yazın tercih ettiğim kokusuna karşı koyamadım! Bunu aloe jel losyonu ile birlikte kullandığımda, o zaman vücut sisin üzerinde katman, koku çok uzun sürer – onu seviyorum!
Stash Değer: 9/10 Geri Alım: Hayır (Durdurulmadı – Stash’ımda çok daha fazlası var)

Yves Rocher Geleneği de Hamam Oryantal Sabun Argan ve Zeytinyağı ile (Hepsi Yukarı!) – 5,3 oz için 17 $. / 150 G Bar (Yves Rocher Çevrimiçi ve Çevrimiçi)
Bunu bir inceleme yaptım. Bu müthiş bir nemlendirici sabun olsa da, bazı olumsuzlardı: Barın büyüklüğü mamuttu – gerçekten kırmak için ellerimde tutmak gerçekten zordu (Sana bunu duşta kaç kez düşürdüğümü söyleyemem! ) Ayrıca, bu sabun içine koydukları kahverengi boya çok gereksizdi – duş perdesi astar ve duş fayanslarımda kahverengi renkli sabun pisliği bıraktı (bu nedenle orijinal incelememden puanımı aşağıya çarpıyorum). Ayrıca, kokunun, bununla satın aldığımın ana nedeni olan, ilgili duş yağı ile aynı olmadığını hayal kırıklığına uğrattım. Bu bar beni uzun zamandır sürdü – para için çok iyi bir değer.
Stash Değer: 7/10 Geri Alım: Hayır

Örnekler:

Lise Watier Yoğun Nem Ultra Sıkılaştırıcı Gündüz Bakımı – 50ml için 65 $ (Shoppers Uyuşturucu Mart ve Çevrimiçi) – Bunu “yoğun nem” sunmak için bulamadım, sadece ortalama. Bunu gerçekten tatildeyken gündüz göz kremi olarak kullandım.

Clarins Çoklu Aktif Gece Gençlik Kurtarma Kremi – 50ml için 62 $ (Mağazalar ve Çevrimiçi) – Bu kremi yaş için merak ediyorum ve böyle bir hayal kırıklığına uğradım! Eski bir bayan kokusu ile değirmen yüz kreminin koşusu – bunun için asla tam bir fiyat ödemem. İlk önce bir örnek denemek zorunda olduğuma sevindim!

Shiseido Faydası Wrinkleresist24 Dengeleme Yumuşatıcı zenginleştirilmiş – 150ml için 55 $ (Mağazalar ve Çevrimiçi) – Bu şimdiye kadar kullandığım en sevişen toner. Ve bu GWP okunaklı bir cam şişede! Bunların tam boyutunu satın almazdım – overpriced ve çok kokulu.

Ve elbette, bu ay makyajımın bir sürüünü temizledim! İşte Palimin Makyaj Yeniden Homing Etkinliğinin Aldığı Bir Ödül Fotoğrafı:

Kırmızı şarap ve suşi vardı ve ne kadar makyajın bulunduğunu huşu uyandıran bir tatlım (erkek arkadaşım değil, hepsini iyi biliyor).

Eylül ayı sizin için öğeleri kullanma konusunda nasıl geçti?

Bunu Paylaş:
Paylaş

Bunu bir PAL’e e-posta ile göndermek için tıklayın (yeni pencerede açılır)
Pinterest’te paylaşmak için tıklayın (yeni pencerede açılır)

Twitter’da paylaşmak için tıklayın (yeni pencerede açılır)
Tumblr’da paylaşmak için tıklayın (yeni pencerede açılır)

Reddit’te paylaşmak için tıklayın (yeni pencerede açılır)

Bunun gibi:
Yükleniyor gibi …

İlişkili

Çöp Stash: Mayıs ve Haziran 2016 Temmuz 4 Temmuz Amerikan arkadaşlarıma! Umarım ekstra günün tadını çıkarırsın. Biz Kanadalılar sadece uzun bir hafta sonu çıktı ve seni şimdi en iyi şekilde küfretiyorlar …: LOL: Mayıs Çöp Kutusu Kaçırdı, çünkü bu her iki aydır bir kombine boşalma sonrası. Şapkalarınızı tutun!…
4 Temmuz 2016 “Güzellik”

Çöp Koşu: Haziran ve Temmuz 2017: Bölüm 1 (Cilt Bakımı ve Örnek / Seyahat Boyutları) Haziran Çöp Kutusu Stash atladığımdan beri, bu yazıyı bir Canavar yazı ile ezici olmak yerine 2 bölüme ayrılıyorum. : P İşte son 2 ay içinde kullandığım şeyin yaklaşık yarısı: ilk bölüm yalnızca cilt bakımı ve örnek / seyahat boyutlarına odaklanacak …
8 Ağustos 2017’de “Güzellik”

Çöp Stash: Haziran 2015 Haziran sonu, yılın resmi bir noktasını işaretler! I’ve always wondered why it’s “Christmas in July” when it really makes much more sense to be in June! : Fikir: Bu ürünlerin bazılarını bitirmek için özellikle tatminti.Bu ay çünkü çoğu uzun süre kullanıyordum …
2 Temmuz 2015 “Güzellik”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *